Manşet 1 Manşet 2 Manşet3 Manşet4 Manşet 5

TÜRKİYE EMEKLİLER PLATFORMU OLARAK EMEKLİLER GÜNÜNDE BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Türkiye Emekliler Platformunun 8 temsilcisi Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği, Türkiye Emekliler Derneği, Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Tüm Sivil Emekliler Derneği, Tüm Bağ-Kur Emeklileri Derneği, Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Derneği, KYC Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneği temsilcileri ile Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği toplantı salonun Emekliler günü ve haftası münasebetiyle basın açıklamasında bulunuldu.

EMEKLİLER GÜNÜ VE HAFTASI TÜM EMEKLİLERİMİZE KUTLU OLSUN

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün emekli olduğu tarih olan 30 Haziran günü emekliler günü içinde bulunduğu haftasını emekliler haftası olarak her yıl yurt genelinde emekliler platformu olarak kutlamaktayız.

Her yıl emekliler platformu olarak ilk Anıtkabri Atamızı ziyaretle kutlamalarımıza başlatıyorduk. Bu yıl virüs nedeniyle Anıtkabir’e topluluk ziyaretine izin verilmediğinden, kuruluş temsilcileri olarak Anıtkabir’de mozoleye karanfiller bıraktık. Dernek merkezlerinde ve şubelerimizde idarenin bilim kurulunun kararlarına uygun olarak kutlanacaktır. Tüm emeklilerimizin emekliler haftasını ve gününü kutlar sağlıklı mutlu yaşamlar dileriz.

Değerli Basın Mensupları

Emekliler günümüzde siz değerli basınımız kanalıyla emeklilerimizin talep ve sorunlarımızı da siyasilerimiz ve kamuoyuna duyurmak istiyoruz.

Siyasilerin en çok mağdur ettiği kesim olan emeklilerimiz yıllarca çalışarak prim ödemiş ve bu ülkenin gelişip kalkınmasına EKONOMİSİNE TEKNOLEJİSİNE SANAYİSİNE en büyük katkıyı yapmış kesimdir.

           Emeklilerimize ekonomik ve sosyal olanaklar sunmak, onlara hak ettikleri onurlu yaşamı sağlamak sosyal devlet anlayışı gereği iktidarların en önemli görevidir.

            İktidarlar kamuoyunda emeklilerin sorunlarını çözermiş gibi davranıp gerçekte emeklilere büyük mağduriyet yaşatmışlar ve yaşatmaktadırlar. Her konuda Avrupa’yı örnek gösteren siyasiler Avrupa’da olan Emeklilerin sendikalaşma hakkı olmasına rağmen biz emeklilere sendikalaşma hakkı vermemektedirler.

Bu gün emekli maaş artışları TÜİK’ nun insafına bırakılmıştır, siyasiler ne yapalım tüfe bu deyip bürokratın kararına sığınıyorlar, hâlbuki bizim çarşı pazar fiyatlarına yetişemiyoruz. Artışlar temel gıda temel ihtiyaca göre değil müzelerde kalan LAMBA FİTİLİ, SEMERCİ SİCİMİNE göre değerlendirilmekte; bu durum emeklilerin alım gücünü her gecen gün düşürmektedir. Açıklanan TÜFE bizim Pazar TÜFE ‘siyle bir türlü uyuşmamaktadır.

Ek ödemeler ve bayram ikramiyeleri senelerdir aynı ödenmekte göstermelik kalmıştır. Günün şartlarına göre güncellenmesi gerekmektedir.

EMEKLİLERİN BEKLEDİKLERİ İNTİBAK YASASI;

Tüm Emekliyi kapsayan hizmet ve prime dayalı TBMM bekleyen standart birliği yasası çıkartılması; kat sayı ve gösterge sistemi getirilmesi,

 

HER KESİM MİLLİ GELİRDEN AZ ÇOK PAY ALIRKEN 2000 yılından itibaren emeklilere milli gelirden pay verilmemektedir.

 

Sağlık gibi önemli ve ana yasal hak olan bir alanda emeklilerimizden alınan katkı paylarının bu kadar yüksek olması büyük bir zulümdür. Emeklilerimizden katkı payı alınmamalıdır.(25-30 yıl prim ödedik hiç ödemeyen ile aynıyız)

 

ÖZEL Emeklilik primine %25 katkı yapan devlet, emekliden sağlık katkı payı almakta bu nasıl bir sosyal devlet anlayışıdır.

Sorunlarımızı Emekliler Günü dolasıyla bir kez daha kamuoyuna duyurmak istedik. Emeklilerimizin sorunlarının çözüldüğü ve hak etikleri yaşam düzeyine kavuşmaları dileği ile kutlaya bileceğimiz bir emekliler günü özlemiyle…

Tüm emeklilerimize bu salgın döneminde gösterdikleri özen için teşekkür eder; sağlıklı yaşamlar dileğimizle saygılar sunarız.

Türkiye Emekliler Platformu

Dönem Sözcüsü

Satılmış ÇALIŞKAN

Tüm Emek Der Genel Başkanı


 

 

 

Ziyaretçiler

Bugün: 12 | Dün: 88 | Toplam: 98925
Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 - 2020 | Tüm Hakları Saklıdır.