Manşet 1 Manşet 2 Manşet3 Manşet4 Manşet 5

Genel Başkanımız Satılmış ÇALIŞKAN'ın basın açıklaması

 

Genel Başkanımız  Çalışkan Basına yaptığı açıklamada; 

"EMEKLİNİN TÜFE ENFLASYONU Kasım 2018 tarihli TUİK ‘ in açıkladığı enflasyon tüfe oranının temel ihtiyaçlar ile yaşam koşullarına uymadığı, bu tüfe oranı araba beyaz eşya vergi indirimi akaryakıta Fiatlarına göre hazırlanmış inancındayız TV. reklamları da bunu gösteriyor.

            Emeklinin tüfe si temel ihtiyaca temel gıdaya elektriğe suya gaza göre hesaplanması gerekir çünkü emeklinin dar gelirli vatandaşın harcamaları eksi değil çarşıda pazarda soğan patates, bulgur, fasulye enflasyonu kasım ayında artı  % 5 in üzerine çıkmış tır.

            Halen % 70’nin asgari ücret ve açlık sınırı altında aylık alan emekli dul ve yetimlerinin dar gelirlinin zorunlu harcamaları dikkate alındığından,

            Bu enflasyon hesaplama sepeti dar gelirlilerinin yaşam gerçeğini yansıtmamakta,

            Zira mahalle pazarında, bakkalında, uğrayamadığı kasabında farklı bir enflasyon gerçekleriyle yaşamını sürdürme mücadelesi veren emekliler zamanında vergisini primini ödeyen devletine olan görevini yapan yaşlı insanları da devletimizin düşüneceği inancındayız.

            Bu nedenle enflasyon altında geçim sıkıntısı çeken emeklinin maaşlarına gerçek yaşam standartları oranında artış yapılmalıdır" dedi.